حکایات شیرین ... شماره 9

دسته: کلام نور منتشر شده در 04 بهمن 1393
نوشته شده توسط Super User بازدید: 2727

افراط در دین

آیه 256 سوره بقره :

لا إِکرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَبَیَّنَ الرُّشدُ مِنَ الغَیِّ فَمَن یَکفُر بِالطَّاغُوتِ وَ یُؤمِن بِاللهِ فَقَدِ استَمسَکَ بِالعُروَةِ الوُثقَی لاَ انفِصَامَ لَها وَ اللهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ

در قبول دین ، اکراهی نیست . (زیرا) راه درست از راه انحرافی ، روشن شده است . بنابراین ، کسی که به طاغوت (= بت و شیطان ، و هر موجود طغیانگر) کافر شود و به خدا ایمان آورد ، به دستگیره محکمی چنگ زده است ، که گسستن برای آن نیست . و خداوند ، شنوا و داناست .

روایت :

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند :

اِیّاکُم وَ الغُلوَّ فِی الدّینِ فَاِنَّما هَلَکَ مَن کَانَ قَبلَکُم بِالغُلوَّ فِی الدّین .

از افراط در کار دین بپرهیزید که پیشینیان شما از افراط در کار دین هلاک شدند . (بهترین زندگی در پرتو کلام پیامبر ، ص 24)

حکایت :

مرد مسیحی که تازه مسلمان شده بود با دوست مسلمان خود به مسجد رفت تا نماز صبح بخواند . آنها وضو گرفتند و مشغول خواندن نافله صبح شدند تا اذان شد و نماز صبح را خواندند . مرد مسیحی از جا برخاست که برود دوست مسلمانش گفت : کجا می‌روی بنشین تعقیب نماز را بخوان تا طلوع خورشید . تازه مسلمان نشست و آن قدر ذکر گفت تا خورشید دمید . همین که برخاست برود دوستش گفت : کجا می‌روی بنشین کمی قرآن بخوان و نیت روزه کن که ثواب دارد تازه مسلمان نشست نزدیک ظهر شد دوستش گفت نماز ظهر را می‌خوانیم چیزی نمانده . آنها بعد از خواندن نماز ظهر تعقیبات نماز خواندند تا عصر شد و نماز عصر خواندند . مرد مسلمان گفت : چیزی به غروب نمانده تا قرآن بخوانی اذان مغرب را خواهند گفت بنشین نماز مغرب بخوانیم .

تازه مسلمان نشست و نماز مغرب و عشاء را هم خواندند و دوباره تعقیبات نماز . روز بعد هنگام سحر تازه مسلمان صدای در را شنید پرسید : کیست ؟

دوست مسلمانش گفت : من هستم وضو بگیر برای نماز صبح به مسجد برویم تازه مسلمان گفت : من به دین خود برگشتم برو یک آدم بیکار پیدا کن تا همه وقت خود را در مسجد بگذراند من باید دنبال کسب و کار و روزی برم . (وسائل الشیعه)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود به سایت

امروز52
دیروز214
این هفته266
این ماه266
کل بازدیدکنندگان291499
سه شنبه, 13 خرداد 1399 04:56
Powered by CoalaWeb