اهمیت و جایگاه سفر در قرآن کریم و احادیث

دسته: کلام نور منتشر شده در 21 دی 1393
نوشته شده توسط Super User بازدید: 3999

روشنای معرفت

اهمیت و جایگاه سفر

 

( قُل سیرُوا فِی الأَرضِ فَانظُرُوا کَیفَ بَدَأَ الخَلقَ )

قرآن خطاب به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) بیان می‌کند : « بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است » .

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)  فرمودند : « سه دعا بی تردید مستجاب است : دعای مظلوم ، دعای مسافر و دعای پدر برای فرزندش » .

مختصری از آداب سفر

1-دعا و صدقه

خداوند در قرآن می‌فرماید وقتی که بر مرکب ها قرار گرفتید بگوئید :

( ... سُبحانَ الذّی سَخَّرَ لَنَا هَذَا وَ مَا کُنَّا لَهُ مَقرِنینَ وَ إنَّا إلَیَ رَبَّنَا لَمُنقَلِبُونَ ) ؛ « ... پاک و منزه است خداوندی که این مرکب را تحت تسخیر ما قرار داد و ما توانائی آن را نداشتیم و سرانجام به سوی خداوند بازگشت می کنیم . »

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)  هنگامی که به سفر می‌رفتند چنین دعا می‌کردند : ( اللّهم إنّی أعُوذُ بِکَ مِن وِعثاء السّفر و کآبه المُنقلب وَ سُوء المَنَظرِ فِی الأهل و المالِ و اَلولد؛ ) خدایا از سختی سفر و اندوه دوری و سرگردانی و دربدری و نگاه بد درباره ی خاندان و مال و فرزند به تو پناه می برم ».

امام صادق (علیه السلام) فرمودند :

« سفرت را با صدقه آغاز کن و آیت الکرسی بخوان . »

2- انتخاب زمان مناسب

زمان سفر بسیار مهم است ، یعنی این که ضروری است  انسان بداند سفر در چه ایامی و در چه وقتی از شبانه روز و در چه موقعیتی مناسب است .

3- لزوم همسفر مناسب و هم شأن

لزوم وجود همسفر و انتخاب آن نیز بسیار مورد تأکید واقع شده است به طوری که این همسفر باید هم از نظر اخلاقی و هم از نظر اقتصادی متناسب با شأن و روحیات انسان باشد .

رسول اکرم r بیان داشتند: «همسفرت را بیاب و بشناس؛ آن گاه سفر کن».

4- خداحافظی با دوستان

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند : « هرگاه سفر می‌کنید با برادران دینی خود خداحافظی کنید زیرا خدا در سایه دعای آنان برایتان برکت قرار می‌دهد . »

5- لوازم سفر

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند : « نشانه شرافت و شخصیت فرد این است که هنگام سفر ، توشه‌اش خوب و دلپسند باشد » . 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود به سایت

امروز290
دیروز333
این هفته1312
این ماه4485
کل بازدیدکنندگان303985
پنج شنبه, 26 تیر 1399 20:33
Powered by CoalaWeb