بیانات رهبری پیرامون مسائل جاری در جامعه

دسته: کلام بزرگان منتشر شده در 13 دی 1393
نوشته شده توسط Super User بازدید: 2428

بسمه تعالی

فرمایشاتی از رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون مسائل جاری در جامعه

و نکاتی در باب اصلاح بعضی امور

تقلیدِ مخرب

تقلیدِ فرهنگی خطر خیلی بزرگ است ، اما این حرف اشتباه نشود با این که بنده با مد و تنوع و تحول در روش‌های زندگی مخالفم ؛ نخیر ، مدگرایی و نوگرایی اگر افراطی نباشد ، اگر روی چشم و هم چشمی رقابت‌های کودکانه نباشد ، عیبی ندارد . لباس و رفتار و آرایش تغییر پیدا می‌کند ، مانعی هم ندارد ، اما مواظب باشید قبله نمای این مدگرایی به سمت اروپا نباشد ، این بد است . اگر مدیست‌های اروپا و امریکا در مجلاتی که مدها را مطرح می‌کنند ، فلان طور لباس را برای مردان یا زنان خودشان ترسیم کردند ، آیا ما باید این‌جا در همدان یا تهران یا در مشهد آن را تقلید کنیم ؟ این بد است . خودتان طراحی کنید و خودتان بسازید.

مسئولان نباید متجملانه زندگی کنند

مسئولان اسلامی نباید در رفتار و عمل خودشان مسرفانه و متجملانه زندگی کنند . بالاتر از آن ، نباید طوری زندگی کنند که روش اسراف آمیز و تجمل آمیز به یک فرهنگ تبدیل شود . فرض بفرمایید اگر به وسیله‌ی یک نفر در سطح عالی و در میان صاحبان مناصب حکومت اسلامی ، کیفیت آرایش محل زندگی و محل کار ، کیفیت زندگی خانوادگی ، چگونگی ازدواج فرزندان ، مهریه‌ها و جهیزیه‌ها و از این قبیل ، به شکل غیر اسلامی آن ، به معنای مسرفانه انجام گیرد ، این به فرهنگ تبدیل می‌شود ، به این معنا که بقیه نگاه می‌کنند و یاد می‌گیرند ، مهریه‌ها بالا می‌رود ، ازدواج‌ها مشکل می‌شود ، زندگی سخت می‌شود و همین رفتار به تدریج آثارش در طول مدتی کوتاه یا بلند در متن جامعه منعکس می‌گردد .

دشمن به جنگ فرهنگ می آید

دشمنان ملت ایران بیش از آن چه به توپ و تفنگ و این چیزها احتیاج داشته باشند ، به اشاعه‌ی بنیان‌های فرهنگی فاسد ساز نیاز دارند . در خبرها خواندم که یکی از مسؤولان یک مرکز مهم سیاسی در آمریکا گفته به جای انداختن بمب ، دامن‌های کوتاه برایشان بفرستید ! راست می‌گوید . اگر برای کشوری شهوات جنسی و آمیزش بی رویه‌ی زن و مرد و دختر و پسر را ترویج کردند و جوان را به راه‌هایی کشاندند که غریزه‌ی او هم به طور طبیعی متمایل به آن است ، دیگر احتیاج به استفاده‌ی از توپ و تفنگ علیه یک ملت نیست . فساد ، یک ملت را به خودی خود ضایع و باطل می‌کند و آینده‌ی او را تباه می‌سازد . امروز خود امریکایی‌ها از آینده‌ی خودشان دارند می‌ترسند .

مسئله ی کار کردن زن

اسلام با کار کردن زن موافق است . نه فقط موافق است ، بلکه کار را تا آن جا که مزاحم با شغل اساسی و مهم‌ترین شغل او ، یعنی تربیت فرزند و حفظ خانواده نباشد ، شاید لازم هم می‌داند . یک کشور که نمی‌تواند از نیروی کار زنان در عرصه‌های مختلف بی‌نیاز باشد ! اما این کار نباید با کرامت و ارزش معنوی و انسانی زن منافات داشته باشد . نباید زن را تذلیل کنند و او را وادار به تواضع و خضوع نمایند . تکبر از همه‌ی انسان‌ها مذموم است ، مگر از زنان در مقابل مردان نامحرم ! زن باید در مقابل مرد نامحرم متکبر باشد ؛ « فلا تخضعن بالقول » در حرف زدن مقابل مرد نباید حالت خضوع داشته باشد . این ، برای حفظ کرامت زن است . اسلام این را می‌خواهد و این الگوی زن مسلمان است .

حفاظ بین زن و مرد

در مکتب اسلام حفاظ و حجابی بین زن و مرد وجود دارد . این به معنای آن نیست که زنان ، عالم جداگانه‌یی غیر از عالم مردان دارند ، نه ؛ زنان و مردان در جامعه و در محیط کار با هم زندگی می‌کنند ، همه جا با هم سر و کار دارند ، مشکلات اجتماعی را با هم حل می‌کنند ، جنگ را با هم اداره می‌کنند و کردند ، خانواده را با هم اداره می‌کنند و فرزندان را پرورش می‌دهند ، اما آن حفاظ و حجاب در بیرون از محیط خانه و خانواده حتماً حفظ می‌شود . این آن نکته‌ی اصلی در الگوسازی اسلامی است . اگر این نکته رعایت نشود ، همان ابتذالی که امروز غرب دچار آن است پیش می‌آید . اگر این نکته رعایت نشود ، زن از پیشتازی در حرکت به سمت ارزش‌ها ، که در ایران اسلامی دیده شد ، باز خواهد ماند . غربی‌ها مایلند با تمام توان آن نکته را هم در جایی به نحوی نسبت به هر کسی رسوخ دهند .

افراط و تفریط نکنید

ما مردم مسرفی هستیم . ما اسراف می‌کنیم . اسراف در آب ، اسراف در نان ، اسراف در وسائل گوناگون و تنقلات ، اسراف در بنزین . کشوری که تولید کننده‌ی نفت است ، وارد کننده‌ی فرآورده‌ی نفت ، بنزین است ! این تعجب آور نیست ؟! هر سال میلیاردها بدهیم بنزین وارد کنیم یا چیزهای دیگری وارد کنیم برای این که بخشی از جمعیت و ملت ما دل‌شان می‌خواهد ریخت و پاش کنند ! این درست است ؟! ما ملت به عنوان یک عیب ملی به این نگاه کنیم . اسراف بد است ، حتی در انفاق راه خدا هم می‌گویند . خدای متعال در قرآن به پیغمبرش می‌فرماید : « لا تجعل یدک مغلوله الی عنقک و لاتبسطها کل البسط » ؛ در انفاق برای خدا هم این جوری عمل کن . افراط و تفریط نکنید . میانه روی ؛ میانه روی در خرج کردن . این را باید ما به صورت یک فرهنگ ملی در بیاوریم .

همه جا که فاسد نیست

ما گفتیم با فساد مبارزه می‌کنیم ؛ این یک نقطه‌ی روشن در نظام است . اما عده‌ای می‌خواهند این را به نقطه‌ی تاریک تبدیل کنند و بگویند فساد همه جا را گرفته است . نه آقا ! فساد همه جا را نگرفته است . باید با فساد کم هم ، هر جا بود مبارزه کرد . ممکن است روزنامه‌ای بردارد یک مورد فساد را درشت کند ، مگر همه جا فساد هست ؟ فساد در گوشه‌هایی وجود دارد . انسان‌ها لغزش دارند و دچار می‌شوند . باید با این گناه مبارزه کرد . ما وقتی گناهکاریم که با فساد ، ولو کم آن ، مبارزه نکنیم ، چون گسترش پیدا خواهد کرد . مبارزه با فساد لازم است ، اما ناامید کردن مردم که بگوییم فساد همه جا را گرفته یک خطای واضح و ناشی از نادانی و فریب خوردگی کسانی است که آدم می‌داند خودشان آدم‌های مغرضی نیستند ، مغرضان که جای خود دارند .

معنای حیات طیبه

حیات طیبه معنایش این نیست که کسانی فقط نماز بخوانند، عبادت کنند و اصلاً به فکر زندگی و مادیات نباشند ، نه ؛ حیات طیبه ، یعنی دنیا و آخرت را با هم داشتن . حیات طیبه ، یعنی ماده و معنا را با هم داشتن . حیات طیبه ، یعنی آن ملتی که تلاش می‌کند ، سازندگی می‌کند ، صنعت و بازرگانی و کشاورزی را به اوج می‌رساند ، قدرت علمی و تکنیکی پیدا می‌کند ، پیشرفت‌های گوناگون در همه جهت به دست می‌آورد ، اما در همه‌ی این حالات ، دل او هم با خداست و روز به روز هم با خدا آشناتر می‌شود . این ، هدف نظام اسلامی است. این ، آن هدفی است که پیامبران اعلام کردند ، مصلحان عالم گفتند و در این صد و پنجاه تا دویست سال گذشته ، شخصیت‌های برجسته‌ی اسلامی آن را اعلام کردند.

مادیات باید با معنویات همراه باشد

عده‌ای در جامعه طوری حرف می‌زنند و مشی می‌کنند که تصور مردم این گونه باشد که بله ، بزن و بکوب مسابقه‌ی مادیات است ، هر که پول بیشتری به دست آورد و استفاده‌ی بیشتری کرد،  او برده است ، هر کس استفاده‌ی کمتری کرد ، کلاهش پس معرکه است و عقب مانده و بدبخت است ! قضیه این نیست . این مربوط به قانون جنگل حیوان‌های مدرن است ! بله ؛ در نظام‌های سرمایه داری که دعوا بر سر پول و مادیات است ، همین طور است ، چون معنویتی وجود ندارد ، اما در جامعه‌ی انسانی ، فضیلت و شرف و آبرو و کرامت انسانی و ارزش معنوی حرف اول را می‌زند . البته این بهانه نشود برای این که به فکر مادیات و ترمیم معیشت نباشند ، باید باشند و راهش هم این است که پایه‌های اقتصادی را مستحکم کنند .

نظام باید مانع شیوع منکر شود

 

اسلام مرتکب منکر را نصیحت و هدایت می‌کند ، اما حد هم برای او می‌گذارد . با صرف زبان و توصیه نمی‌شود کاری کرد . قدرت نظام باید جلوی سیر فحشا و فساد را بگیرد . اجازه ندهید که هوس‌های یک عده‌ی معدود و یک گروه کوچک و اندک در داخل جامعه موجب اغوای ذهن و فکر دختر و پسر جوان و مرد و زن مؤمنی شود که هیچ انگیزه‌ی فسادی ندارند . شما باید جلوی آن گونه افراد را بگیرید . همه‌ی مسؤولان بخش‌های مختلف کشور در این زمینه مسؤولند . اجازه ندهید عده‌ای با تکیه به نام آزادی ، که واقعاً باید بر عنوان مظلوم آزادی گریست که چه سوء استفاده‌هایی از این نام می‌شود ، منکرات و فحشا و بی بند و باری را در جامعه رایج کنند. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود به سایت

امروز146
دیروز160
این هفته306
این ماه2604
کل بازدیدکنندگان218083
سه شنبه, 28 خرداد 1398 21:05
Powered by CoalaWeb