کتاب جامی از زلال کوثر

دسته: معرفی کتب منتشر شده در 21 دی 1393
نوشته شده توسط Super User بازدید: 2401

حضرت زهرا (سلام الله علیها) در سجاده‌ی بندگی                    

صحیفه‌ی تاریخ ، تا به حال شاهد عبادت‌هایی بس شگفت از اولیای الهی بوده است . در میان تمامی عبادت‌ها ، آنچه به صفحات تاریخ زینت و جلوه‌ای بی نظیر بخشیده ، عبادت‌های بانوی بزرگواری است که در اوج جوانی ، مایه‌ی فخر و مباهات عابدان گردیده است . این عابده‌ی بی همتا ، هم اوست که در وصف عبادتش چنین آمده است : در تمام دنیا ، عابدتر از حضرت فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) یافت نمی‌شود ؛ او به حدی برای عبادت بر پا می‌ایستاد که پاهایش ورم می‌کرد .

عبادت‌هایی که از حضرت فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) گزارش شده است ، با آنچه تا به حال دیده یا شنیده‌ایم ، بسیار متفاوت است .

توصیف کمیت و کیفیت عبادات حضرت فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) کاری است ورای امکان که جز از عهده‌ی خداوند و برگزیدگان خاص او بر نمی‌آید . در عظمت عبادت او ، همین بس که خداوند عالمیان به وصف عبادات او و یگانه کفو و همتایش ، حضرت علی (علیه السلام) می‌پردازد .

پس از هجرت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) از مکه به مدینه ، حضرت علی (علیه السلام)  در پی مأموریتی که از جانب آن حضرت دریافت کرده بود ، بلافاصله به همراه حضرت فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها)  و چند نفر دیگر ، کاروانی ترتیب داد و شتابان به سوی مدینه سرعت گرفت . مشرکان مکه که از کف دادن رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) ، خشمشان را برانگیخته بود ، تصمیم گرفتند که آنان را از میانه‌ی راه بازگردانند و به گروگان بگیرند ؛ اما شجاعت و مرادنگی امیرالمؤمنین(علیه السلام) ، داغ این آرزو را بر دلهایشان نهاد و عاقبت ، این کاروان پس از جنگ و گریزهای طاقت فرسا ، به سلامت بر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) وارد شد .

به محض ورود حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) ، رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) با شادمانی کم نظیری به استقبالشان شتافت ؛ حضرت علی (علیه السلام)  را در آغوش فشرد و فرمود : « پیش پای شما جبرئیل بر من نازل شد و مرا از تمام احوال شما در این سفر باخبر ساخت ؛ از عبادت‌های میان راهتان ، از تهجد شب‌هایتان ، از مناجات‌های مداومتان ، از تفکر پیوسته‌تان و نیز از جنگ و گریزهایتان تا بدین جا . او این آیات جان‌بخش را از جانب خداوند رحمان ، به استقبال شما فرود آورده است : « آنانکه خدا را در حال ایستاده و نشسته و آن‌گاه که بر پهلو خوابیده‌اند ، یاد می‌کنند و در اسرار آفرینش آسمان‌ها و زمین می‌اندیشند ( و می‌گویند : بارالها ! اینها را بیهوده نیافریده‌ای ! منزهی تو ! ما را از عذاب آتش ، نگاه دار.....)

عطر روح فزای وحی ، به یکباره تمام خستگی آن جنگ و گریزهای طاقت فرسا را از تن خسته‌ی حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) سترد ؛ چرا که خداوند متعال با این آیات ، بر نماز ، تهجد ، مناجات ، تفکر و ذکر مدام آنان ، مهر قبولی نهاده بود .

اما عبادت حضرت فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) از لحاظ کمیت نیز ، تا بدان حد گسترده است که در لحظه لحظه‌ی زندگی او حضور و ظهور دارد ؛ رفتار او ، گفتار او ، نگاه او ، تلاش او ، نفس کشیدن او و هر لحظه‌ی شب و روز او عبادت بود .  او هر شب بعد از خوابانیدن بچه‌ها و فراغت از دیگر وظایف خانه داری ، بر سجده‌ی عبادت به نماز می‌ایستاد ؛ تا جایی که پاهای مبارکش کبود و متورم می‌شد . شب ازدواج آن بانوی بی‌همتا ، این چنین توصیف شده است :

حضرت علی (علیه السلام) در آن شب ، همسرش را نگران و گریان دید . علت را پرسید . حضرت فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) فرمودند : « حال خود را در پایان عمر و عالم قبر به یاد آوردم ؛ چرا که انتقال از خانه‌ی پدرم به منزل خودم ، مرا به یاد انتقالم به قبر انداخت . تو را به خدا قسم بیا در این ساعات آغازین زندگی به نماز برخیزیم و امشب را به عبادت خدا بپردازیم . »

آری ، حضرت فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) ، این اسوه‌ی کمل و دردانه‌ای بانوان جهان ، در شیرین‌ترین و خاطره انگیزترین لحظه‌های زندگی نیز از هدف خلقت خویش غافل نمی‌شود و از همسرش می‌خواهد که از آن شب نیز برای تقرب به خداوند استفاده کنند . لذا شخصیت حضرت زهرای اطهر (سلام الله علیها) از همان شب اول چنان برای امیرالمؤمنین(علیه السلام) جلوه می‌کند که وقتی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فردای آن شب از حضرت علی (علیه السلام) می‌پرسند : « همسرت را چگونه یافتی ؟! » بی‌درنگ می‌فرمایند : « بهترین یار و یاور برای اطاعت و عبودیت خداوند » . 

برگرفته از کتاب جامی از زلال کوثر ، تألیف آیت الله محمدتقی مصباح یزدی

ورود به سایت

امروز285
دیروز333
این هفته1307
این ماه4480
کل بازدیدکنندگان303980
پنج شنبه, 26 تیر 1399 20:14
Powered by CoalaWeb